Wanderlost

Praca artystów związanych z krakowską ASP została zrealizowana we współpracy z Willą Decjusza.

Umysł ucieka ku poczuciu wolności, którego doznaje w przestrzeni otwartej. Podróż ta jest formą poznania. Dzieje się to w sposób wyobrażeniowy, głowa ciągle chce być w krajobrazie i do niego tęskni, nogi pędzą przed siebie, nawet kiedy ciało fizycznie przebywa gdzie indziej. Przestrzeń jest czymś oczywistym, ale nie zawsze można podać jej wymiary czy zdefiniować ją w jednym zdaniu. Odczuwanie przestrzeni związane jest również z relacją, jaka powstaje na linii obszar ‒ otoczenie. Jej odbiór może być zaburzony lub wyolbrzymiony przez dźwięki czy obecność innych ludzi wokół.

„Wanderlost” to odpowiedź na zaproszenie do udziału w wydarzeni organizowanym wokół Villa Artis Online, przy wystawie pn. „WOLNOŚĆ / FREEDOM” – interaktywnym wydarzeniu w przestrzeni zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza. Praca była formą wirtualnej podróży inspirowanej twórczością syryjskiej pisarki Kholoud Charaf.
Projekt został zrealizowany we współpracy z Wydziałem Intermediów krakowskiej ASP w okresie od 23 do 30 lipca 2020.

Fragment książki pt.: „Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny” autorstwa stypendystki ICORN Kholoud Charaf w tłumaczeniu prof. Marka Dziekana:

„Ilekroć wracasz do miejsca swego urodzenia, odkrywasz, że czas zatrzymał się w momencie, gdy je opuściłeś. Teraz, gdy przychodzisz z powrotem,  budzi się i przynosi ci swoje obrazy. Lustro zapamiętało twoją twarz.
Choć ostatni raz spoglądałeś w nie tak dawno temu, od razu pozna cię i
wymierzy centymetry, o które urosłeś. Pomoże ci też twoja dłoń, która
teraz, z dala od niepokoju zagubienia, przypomni sobie, jak odczuwać i
rozpoznawać wszystkie twoje drobne zmiany. Spokój pomoże ci ujrzeć czas”.

Reklama